Які бувають типи випадіння волосся? Коли випадіння це природна норма, а коли варто насторожитись?
Типи випадіння волосся: коли можна тривожитись?
Зізнайся, ти також починаєш панікувати, коли помічаєш на своєму гребінці більше волосся, ніж звично? Це не дивно, адже волосся для багатьох є важливою частиною іміджу. Однак, перш ніж панікувати, і віддавати всі гроші за спреї та шампуні для росту волосся, пропонуємо дрозібратися з чим ти маєш справу і чи справді є привід для тривоги.
Фази росту волосся
Перш ніж говорити про випадіння та боротьбу з ним, важливо з’ясувати загалом як відбувається розвиток волосини та який шлях вона проходить. Життєвий цикл кожної волосини має три фази:
Анаген – це фаза формування та росту волосся. Її тривалість може бути коливатися 2 до 7 років – це закладено генетично і впливу не піддається. Ось тобі і пояснення, чому хтось може відростити волосся до п’ят, а хтось лише до лопаток – чим триваліша і швидша фаза анагену, тим довшу косу ти можеш відростити.
Катаген – фаза спокою. Волосся досягає максимуму своєї довжини, в фолікулі поступово припиняються біохімічні процеси і волосина перестає рости. В цій фазі волосся перебуває в середньому 2-3 тижні.
Телоген – власне фаза випадіння, коли у волосині вже не відбувається жодних процесів, вона поступово просувається до поверхні шкіри і зрештою випадає. Ця фаза триває в середньому 3 місяці.
Як бачиш, випадіння волосся – це всього лиш частина його природного життєвого циклу, яка в нормі не приносить жодного дискомфорту. Норма – це до 100 волосин на день. В період линьки(восени та навесні) може випадати більше і це також норма.
Типи випадіння волосся
Для того, щоб розуміти чи є у тебе привід для тривоги, треба розібратися які існують типи випадіння волосся та як працювати з кожним із них.
Дифузне телогенове випадіння
Твій організм – як добре налаштований механізм, але стрес, хвороби чи навіть нестача сну можуть спровокувати збій. У таких випадках волосся переходить у фазу випадіння (телоген), і через 2-3 місяці ти помічаєш більше волосся на гребінці чи в душі.
- Як розпізнати? Випадає рівномірно по всій голові.
- Причини: стрес, гормональні зміни, хронічна втома, дієти.
- Що робити? Додай у життя трохи спокою, збалансованого харчування і більше турботи про себе. Гостра телогенова алопеція зазвичай не є постійною. Волосся активно випадає від 1 до 3 місяців, а вже до 6 місяців ріст приходить в норму (якщо випадає понад 6 місяців, це вже привід звернутися до лікаря)
Андрогенетична алопеція
Якщо твої батьки або родичі мали схильність до облисіння, цілком імовірно, що це передалося і тобі. Андрогенна алопеція – це генетичний тип випадіння волосся, який проявляється через чутливість волосяних фолікулів до гормону дигідротестостерону.
- Як розпізнати? У чоловіків волосся починає проріджуватися волосся зазвичай на лобі та маківці, у жінок – на проділі.
- Причини: генетика + тригер(наприклад, гормональний дисбаланс).
- Що робити? Звернися до трихолога. Він може порадити спеціальні засоби або навіть процедури, які допоможуть уповільнити процес.
Вогнищева алопеція
Цей тип випадіння виглядає як залисини, які з’являються раптово і з часом можуть перерости у тотальну алопецію на голові або на тілі.. Це може налякати, але насправді причина криється у роботі імунної системи, яка помилково атакує свої власні волосяні фолікули.
- Як розпізнати? Круглі залисини на голові чи інших частинах тіла.
- Причини: аутоімунні розлади.
- Що робити? Цей тип алопеції вимагає консультації лікаря. Часто волосся відновлюється саме по собі, але можуть знадобитися медикаменти або певні процедури.
Тракційна алопеція
Це випадіння волосся через постійне механічне натягування, спровоковане тугими зачісками, нарощенням.
- Як розпізнати? Волосся випадає переважно біля лінії росту або там, де найбільше натягу.
- Причини: тугі зачіски, накладні пасма.
- Що робити? Дай волоссю відпочити! Заміни тугі хвости і пучки на більш розслаблені зачіски та мінімізуй механічне пошкодження.
Анагенова алопеція
Цей тип випадіння трапляється під час лікування, яке впливає на клітини, що швидко діляться (наприклад, хіміотерапія). Волосся випадає ще на стадії активного росту.
- Як розпізнати? Раптове і масове випадіння волосся.
- Причини: хіміотерапія, токсичний вплив.
- Що робити? Після завершення лікування волосся зазвичай відновлюється.
Що робити, якщо волосся випадає?
- Не панікуй! Випадіння – це не вирок.
- Спостерігай. Якщо помічаєш більше волосся на гребінці, ніж зазвичай протягом довгого часу, або бачиш локальні залисини, звернися до фахівця.
- Змінюй звички. Турбуйся про себе, харчуйся збалансовано, пам’ятай про сон, доглядай за волоссям і не забувай вчасно відновлювати свій ресурс.
Leave a Comment