Jak ponownie nakładać filtr przeciwsłoneczny: wybierz swoją metodę

W jakich przypadkach i dlaczego należy ponownie nakładać filtr przeciwsłoneczny, i co zrobić, jeśli masz na sobie makijaż?

O ochronie przeciwsłonecznej mówi się tak dużo, że może się wydawać, że to tylko trend. Trend czy nie, możemy z całą pewnością powiedzieć, że to ważna inwestycja w zdrowie Twojej skóry.

Wiemy, że na pewno słyszałaś o konieczności ponownego nakładania SPF i rozumiemy, że może Cię to zniechęcać do jego stosowania, zwłaszcza jeśli lubisz nosić makijaż. Mamy jednak dobre wieści: SPF nie zawsze trzeba nakładać ponownie, a jeśli już trzeba, to można to zrobić łatwo i bez szkody dla makijażu!

Wyjaśnimy w końcu, kiedy należy ponownie nakładać SPF i jak to zrobić bez zbędnego wysiłku.

W jakich przypadkach należy ponownie nakładać SPF?

Dobra wiadomość: nie zawsze trzeba ponownie nakładać filtr przeciwsłoneczny, i nie wszyscy muszą to robić. Ale kiedy należy? Oto lista przypadków:

  • Po aktywności fizycznej: Intensywne pocenie się podczas treningu lub aktywności fizycznej może zmniejszyć skuteczność SPF, dlatego warto nałożyć go ponownie po zakończeniu aktywności.
  • Po kontakcie z wodą: Nawet jeśli Twój krem przeciwsłoneczny jest wodoodporny, jego skuteczność może zmniejszyć się po kąpieli lub kontakcie z wodą. Dlatego ważne jest, aby ponownie nałożyć SPF po pływaniu lub intensywnym poceniu się.
  • Co 2 godziny na słońcu w przypadku filtrów fizycznych: Niezależnie od tego, czy jesteś w wodzie, czy nie, filtry fizyczne należy nakładać ponownie co dwie godziny, gdy przebywasz na aktywnym słońcu. SPF z filtrami chemicznymi należy odnawiać co 5-6 godzin ekspozycji na słońce.

Jak ponownie nakładać SPF?

Omówimy wszystkie metody ponownego nakładania filtrów przeciwsłonecznych, abyś mogła wybrać tę, która będzie dla Ciebie najwygodniejsza i najlepiej dopasowana.

Metoda 1: Oczyszczanie i nałożenie świeżej warstwy kremu

To dość proste: oczyszczasz skórę z potu i zanieczyszczeń za pomocą specjalnych chusteczek lub wody termalnej i nakładasz świeżą warstwę SPF. W takim przypadku możesz użyć tego samego kremu przeciwsłonecznego, który stosujesz rano.

Ta metoda jest idealna, jeśli nie lubisz nakładać wielu produktów na twarz, obawiasz się obciążenia skóry lub masz tendencję do zapychania porów.

Wady:

  • Nie nadaje się, jeśli nosisz makijaż;
  • Trzeba poświęcić na to czas i mieć odpowiednie miejsce (nie można tego zrobić w biegu);
  • Musisz nosić przy sobie „pełny zestaw” produktów.

Metoda 2: Puder przeciwsłoneczny

Puder przeciwsłoneczny to prawdziwy ratunek dla miłośników makijażu. Łatwo nakłada się go pędzlem, co sprawia, że jest to wygodna opcja do odnowienia ochrony bez niszczenia makijażu.

Ta metoda szczególnie przypadnie do gustu osobom z tłustą skórą, ponieważ puder doskonale matuje błyszczenie.

Wady:

  • Puder może wysuszać skórę i podkreślać złuszczanie (więc to nie jest najlepsza opcja dla skóry suchej);
  • Może nie być odpowiednia, jeśli masz tendencję do zapychania porów.

Metoda 3: Spray z SPF

Spray z SPF to kolejna wygodna opcja. Nakłada się go na makijaż i szybko się wchłania, nie pozostawiając lepkiego ani tłustego uczucia. Ważne jest, aby trzymać spray w odległości około 15-20 cm od twarzy i równomiernie rozpylać go na skórę. No i oczywiście, nie zapomnij zamknąć oczu!

Wady:

  • Niektóre produkty mogą zostawiać ślady na ubraniach;
  • Staraj się nie wdychać cząsteczek produktu.

Metoda 4: Kompaktowy sztyft SPF

Ostatnio szczególną popularność zyskały sztyfty przeciwsłoneczne. I nic dziwnego, ponieważ to superwygodny sposób na ponowne nałożenie SPF w ciągu dnia. Sztyft jest kompaktowy, łatwo go nosić przy sobie, a co najważniejsze – można go nakładać na makijaż.

Wady:

  • Niektóre sztyfty mogą zostawiać film i tłustą warstwę na twarzy;
  • Źle dobrany produkt może zatykać pory.

Dlaczego ochrona przeciwsłoneczna jest ważna – przeczytaj tutaj.

Przegląd SPF od Dr.Ceuracle – przeczytaj tutaj